Do startu, 12.09.2020 zostało:
Dzięki! Do zobaczenia za rok!

Aktualności

Półtora tygodnia do startu!

Dodano: 05.09.2019

Dzień, w którym zawodnicy staną na linii startu 4. Triathlon Stryków zbliża się wielkimi krokami. Ostatnie szlifowanie formy. To ostatnia chwila na przetestowanie sprzętu, z którego będziemy korzystać na zawodach, a także przećwiczenie bardzo istotnych elementów w triathlonie jakimi są strefy zmian. Przed nami jeszcze kilka ciężkich jednostek treningowych. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek jak przepracować najbliższe dni.
 
W tej chwili naszym głównym zadaniem jest utrzymanie kondycji wyścigowej. W najbliższych treningach wplatajmy wysokie obciążenia, ale o krótszym czasie trwania niż w ostatnim okresie treningowym.
 
Poniżej przykład pływackiej jednostki treningowej na ten tydzień:
Rozgrzewka:
200 – 300 metrów swobodnego rozpływania różnymi stylami
Część główna:
5 - 10 x 100 m. umiarkowanym tempem. Ostatnie 10 - 20 m. z każdej setki płyniemy na 90 – 95% naszych możliwości. Przerwa pomiędzy powtórzeniami 30 – 60 sek.
Część końcowa:
100 - 200 m. swobodnego rozpływania (grzbiet, żaba, glajch)
 
W treningu biegowym zrealizować możemy przykładowe zadania:
Solidna rozgrzewka (minimum 5 min.) w miejscu, m.in. krążenia stawów skokowych, wspięcia na palce, półprzysiady, półprzysiady w wykroku, wymachy nóg, aktywne ćwiczenia rozciągające.
2 km rozbieganie
3 x (50 m. mocne przyspieszenie + 200 m. swobodnie truchtem)
5 x 1 km w umiarkowanym tempie, około 75% naszych możliwości. Ostatnie około 100 m. z każdego kilometra pokonujemy z intensywnością około 85%.  Przerwa pomiędzy powtórzeniami 1 min. żywym, mocnym marszem.
Na koniec treningu około 1 km tak zwanego schłodzenia. Stopniowe zmniejszanie tempa przez swobodny bieg, następnie  trucht i na koniec marsz.
 
W miarę możliwości w najbliższych dniach zapoznajmy się z trasą wyścigu. Zaplanujmy sobie przynajmniej jedną jednostkę treningową w Strykowie. Najlepiej jak to będzie zakładka pływacko – kolarska lub kolarsko – biegowa. Postarajmy się zorganizować logistycznie tak trening żebyśmy ze spokojną głową mogli wykonać taką zakładkę. Zorganizujmy któregoś dnia wycieczkę z rodziną. Miło spędzimy czas i przy okazji wykonamy trening.
 
Przykładem zakładki pływacko – kolarskiej może być poniżej przedstawiony trening:
Zanim przystąpimy do treningu i wejdziemy do wody to pamiętajmy o tym żeby przygotować sobie sprzęt do części kolarskiej (rower, okularki ochronne, kask, buty kolarskie). To będzie super okazja żeby przećwiczyć sobie strefę T1.
Część pływacka:
10 min. rozpływanie
20 min. pływanie ciągiem, równym, dość mocnym tempem
+ wyjście z wody, szybkie zdjęcie pianki, ubranie okularków, kasku, paska z numerem startowym, butów kolarskich i…
Część kolarska:
20 min. jazdy w bardzo mocnym, ale równym tempie
+ 30 - 40 min. spokojnej jazdy. Ostatnie 10 – 15 min, tempem naprawdę spacerowym.
 
Jeśli nie mamy możliwości wybrać się na otwarty akwen możemy wykonać zakładkę kolarsko – biegową. Zanim wsiądziemy na rower przygotujmy sobie strefę T2 (buty biegowe, czapka z daszkiem).
Na rowerze zrealizujmy poniższe zadania:
20 min. rozgrzewka. Jazda od tempa spokojnego do umiarkowanego i mocnego.
30 - 40 min. równym, mocnym tempem.
Końcówka części kolarskiej to odpięcie i zdjęcie butów kolarskich, zejście z roweru, szybka zmiana na buty biegowe i …
Część biegowa:
3 - 5 km tempem, jakim chcemy pobiec na zawodach w Strykowie.
+ 1 km tak zwanego schłodzenia. Stopniowo zmniejszamy tempo przez swobodny bieg, następnie  trucht i na koniec marsz.
 
Jeszcze jedna bardzo ważna kwestia dotycząca tego okresu treningowego. Zwróćmy uwagę na naszą dietę. Ważne jest aby w tym czasie utrzymać zapas glikogenu. Najprościej rzecz ujmując – zanim wyjdziemy na trening przygotujmy sobie jakiś prosty posiłek węglowodanowo – białkowy, który spożyjemy w pierwszej godzinie po powrocie z treningu. Jednocześnie nie zapominajmy o uzupełnianiu energii w trakcie treningu w postaci napojów, batonów czy żeli węglowodanowych. W ten sposób uzupełnimy straty energetyczne w naszym organizmie. Nie zapominajmy o nawadnianiu naszego organizmu praktycznie 24 godziny na dobę. To woda odpowiada za wiele procesów w naszym organizmie.
 
Za kilka dni przedstawię Wam jeszcze na co zwrócić uwagę w tygodniu poprzedzającym start.
 
 
Karierę sportową rozpoczął od pływania i zawodów biegowych w szkole podstawowej. Od 2001 roku rozpoczął przygodę z triathlonem, który uzupełniał startami w półmaratonach i maratonach biegowych z dobrymi wynikami. Pierwsze poważne sukcesy przypadły na 2007 rok, w którym m.in. zajmował miejsca na podiach Pucharu Polski Elity. W klasyfikacji generalnej Pucharu Polski 2007 uplasował się na 10 miejscu. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku pedagogika ze specjalnością wychowanie fizyczne i zdrowotne, ukończył kurs instruktorski w dyscyplinie pływanie i triathlon. Od blisko dwóch lat tworzy projekt  .

O nas

Pomysł na organizację triathlonu w Strykowie zrodził się w momencie przeniesienia przez Klub Biegowy Powstaniec z Łodzi do Dobrej imprezy Noniron Duathlon. Od tego czasu pomysł mocno ewoluował, aż do formuły w której odbędą się tegoroczne zawody. Dystans na którym odbędzie się rywalizacja jest dostępny zarówno dla osób początkujących, jak i dla doświadczonych zawodników którzy chcą zakończyć sezon na wyjątkowej imprezie w centralnej Polsce. Zespół organizacyjny Triathlonu Stryków to grupa pasjonatów triathlonu i biegania, którzy od lat organizują liczne zawody i biorą udział w imprezach rozgrywanych w Polsce i za granicą. Dlaczego Stryków? Duży i czysty zbiornik wodny, bardzo dobra infrastruktura wokół niego, nowe drogi, a przede wszystkim położenie w samym centrum Polski, w pobliżu węzła autostrad umożliwiającego szybki dojazd nawet z najdalszych zakątków kraju.

Gmina Stryków


Gmina Stryków to miejsce w samym sercu Polski, oferujące świetne warunki i perspektywy nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla turystów i sportowców. Ciekawe szlaki turystyczne, zabytki i ścieżki rowerowe przyciągają do Strykowa coraz więcej osób z całego kraju. Liczne koncerty i festiwale sprawiają, że odwiedzając gminę nie sposób się nudzić. Gmina Stryków to również wiele cyklicznych imprez sportowych o ogólnopolskim zasięgu. Co roku Mistrzostwa Polski w Motocrossie przyciągają na miejscowy tor wielu entuzjastów motoryzacji w ekstremalnym wydaniu. Zimowy Bieg Powstańca rozgrywany na terenie malowniczego Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich jest natomiast okazją do doskonałej zabawy dla całych rodzin. Lokalny samorząd był wielokrotnie nagradzany, między innymi tak prestiżowymi wyróżnieniami jak „Perły Samorządu 2016” przyznawane przez Dziennik Gazetę Prawną, certyfikatem „Gminy Przyjaznej Inwestorom” oraz nagrodą "Grunt na medal" za najlepszy teren inwestycyjny w województwie łódzkim. Strategicznym atutem gminy oferującej ponad 1000 ha wolnych terenów inwestycyjnych, jest lokalizacja na jej terenie węzła komunikacyjnego autostrad środkowoeuropejskich A1(Gdańsk –Wiedeń) i A2 (Berlin – Moskwa).

Trasy zawodów

Gospodarz:


Gmina Stryków

Partnerzy główni:

Partnerzy:

Partnerzy medialni:

Organizatorzy:

Telefon

Tomasz Szafraniec
695 449 287

E-mail

triathlonstrykow@gmail.com

Mapa dojazdu